Syracuse UniversityOrange Central

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram
  • Past Recipients

    Since 1939, more than 200 talented, accomplished and distinguished alumni from a vast scope of disciplines have been honored with the George Arents Award. These award recipients were selected by a committee of the Syracuse University Alumni Association's board of directors and approved by the Chancellor.

    2015
    Erica Branch-Ridley ’87
    Eric Mower ’66, G’68
    Donna Shalala G’70, H’87
    Brandon Steiner ’81

    2014
    Richard M. Jones ’92, G’95, L’95
    Excellence in Financial Law

    Angela Y. Robinson ’78
    Excellence in Broadcasting

    Donald Schupak ’64, L’66
    Excellence in Entrepreneurship

    2013
    Taye Diggs ’93
    Excellence in Performing Arts

    Carole Swid Eisner ’58
    Excellence in Art

    Henry E. Grethel ’54
    Excellence in Fashion Design

    Sid Lerner ’53
    Excellence in Advertising, Wellness, and Philanthropy

    George Saunders G’88
    Excellence in Literature

    2012
    Dennis P. Crowley ’98
    Excellence in Social Media Innovation

    Thom Filicia ’93
    Excellence in Design

    James Arthur Monk Sr. ’80
    Excellence in Athletic Achievement
    and Community Service

    Jane Werner Present ’56
    Excellence in Philanthropy and
    Public Service

    2011
    Joann F. Alper ’72
    Exellence in Law

    S. Richard Fedrizzi G’87
    Excellence in Sustainability Innovation

    Oren R. Lyons, ’58, H’93
    Excellence in Social and Environmental Activism

    Sean C. O'Keefe G’78
    Excellence in Public Service

    2010
    Suzanne C. de Passe ’68
    Excellence in Entertainment

    Brian P. McLane ′69
    Excellence in Social Activism and Disability Rights

    Bill Viola ′73, H′95
    Excellence in Video Art

    Karen B. Winnick ′68
    Excellence in the Arts and Literacy Advocacy

    2009
    Karen L. DeCrow L′72
    Excellence in Advocacy of Civil Liberties and Women's Rights

    Samuel V. Goekjian ′52
    Excellence in International Business and Law

    Frank A. Langella ′59
    Excellence in Performing Arts

    Donald G. McPherson ′87
    Excellence in Social Activism

    Joyce Carol Oates ′60, H′00
    Excellence in Letters

    2008
    Shirley Jackson ′40
    Excellence in Literature

    Excellence in Edwin London ′49
    Entertainment Industry Management

    Andrea Davis Pinkney ′85
    Excellence in Publishing

    Daniel Present ′55
    Excellence in Medicine

    William Ronan ′34
    Excellence in Public Service

    2007
    Lou Reed ′64
    Excellence in The Arts

    2006
    Gerald B. Cramer ′52
    Excellence in Business

    David M. Crane G′80
    Excellence in International Law

    Ali Khalif Galaydh G′69, G′72
    Excellence in Government Service

    Richard J. Gluckman ′70, G′71
    Excellence in Architecture

    Ned Rifkin ′72
    Excellence in Arts Administration and Education

    Kathrine V. Switzer ′68, G′72
    Excellence in Athletics

    2005
    Joseph R. Biden Jr. L′68
    Excellence in Public Affairs

    Nicholas M. Donofrio G′71
    Excellence in Technology Innovation

    Joyce Hergenhan ′63
    Excellence in Corporate Communications

    Ted Koppel ′60, H′82
    Excellence in Broadcast Journalism

    Albert Maysles ′49
    Excellence in Art

    Michael T. Tirico ′88
    Excellence in Sports Broadcasting

    2004
    Rev. Joseph C. Ehrmann Jr. ′73
    Excellence in Ministry

    Carole Wolfe Korngold ′57
    Excellence in Education

    Chancellor Emeritus Kenneth A. Shaw H′04
    Excellence in Educational Administration

    Mary Ann Shaw H′04
    Excellence in Educational Administration

    Kenneth R. Sparks ′56, G′61, G′64
    Excellence in Public Service

    Martin J. Whitman ′49, H′08
    Excellence in Business

    2003
    Gil Cates ′55, G′65
    Excellence in Television Production

    Nina V. Fedoroff ′66
    Excellence in Scientific Research

    Ralph Ketcham G′56, H′99
    Excellence in Education

    Joseph O. Lampe ′53, L′55, H′05
    Excellence in Business and Service to Alma Mater

    2002
    Roger S. Berkowitz ′74
    Excellence in Food Service Management

    Walter H. Diamond ′34
    Excellence in International Taxation and Trade

    Warren L. Kimble ′57
    Excellence in Art

    Roberta Chamberlain Schofield ′57, G′77
    Excellence in Human Services

    Marilyn Smith Tennity ′42
    Excellence in Philanthropy

    2001
    Lansing G. Baker G′64, G′72
    Excellence in Education

    Walter D. Broadnax G′75
    Excellence in Public Service

    Robert Q. Costas ′74
    Excellence in Sports Broadcasting

    Bruce S. Fowle ′60
    Excellence in Architecture

    Elsa Reichmanis ′72, G′75
    Excellence in Chemistry

    Aaron Sorkin ′83
    Excellence in Dramatic Writing

    2000
    James A. Boeheim ′66, G′73
    Excellence in Intercollegiate Athletics

    Renée Schine Crown ′50, H′84
    Excellence in Civic Leadership

    Robert Fagenson ′70
    Excellence in Business

    Antje B. Lemke G′56
    Excellence in Humanitarianism

    Charles V. Willie G′57, H′92
    Excellence in Education

    1999
    Lynn Ahrens ′70
    Excellence in Musical Theater

    Bradley J. Anderson ′51
    Excellence in Cartooning

    Molly Corbett Broad ′62, H'09
    Excellence in Educational Administration

    Bernard J. Wohl ′51
    Excellence in Social Work Practice

    1998
    M. Elizabeth Carnegie G′52, H′98
    Excellence in Nursing

    David Falk ′72
    Excellence in Management in Sports Industry

    Marty Glickman ′39
    Excellence in Sportscasting

    Alan Rafkin ′50
    Excellence in Television

    1997
    Irma Kalish ′44
    Excellence in Entertainment

    F. Story Musgrave ′58, G′85
    Excellence in Space Exploration

    Arthur Rock ′48
    Excellence in Business

    William L. Safire ′51, H′78
    Excellence in Journalism

    1996
    Eileen M. Collins ′78, H′01
    Excellence in Space Exploration

    Ruth J. Colvin ′59, H′84
    Excellence in Literacy

    Marshall Gelfand ′50
    Excellence in Management in Entertainment Industry

    Vanessa L. Williams ′85
    Excellence in Entertainment

    1995
    Richard W. Clark ′51
    Excellence in Entertainment

    1994
    Martin N. Bandier ′62
    Excellence in Business

    David Bing ′66, H′06
    Excellence in Business

    JoAnn Heffernan Heisen ′72
    Excellence in Business

    1993
    George W. Campbell Jr. G′77, H′03
    Excellence in Physics

    Mary Schmidt Campbell G′73, G′80, G′82
    Excellence in Art

    John A. Couri ′63, H′08
    Excellence in Business

    Marvin K. Lender ′63
    Excellence in Business

    1992
    Stephen F. Kroft ′67
    Excellence in Broadcast Journalism

    Susan C. Penny ′70
    Excellence in Business

    Robert S. Rigolosi ′57
    Excellence in Medicine

    Anthony Y.C. Yeh ′49
    Excellence in Business

    1991
    L. Ross Love ′68
    Excellence in Advertising

    Joan Lines Oates ′50
    Excellence in Archaeology

    J. Robert Tomlinson ′41
    Excellence in Business

    1990
    Diane Camper ′68
    Excellence in Journalism

    Theresa Howard-Carter ′50
    Excellence in Archaeology

    Eleanor Ludwig ′43, G′45
    Excellence in Alumni Relations

    Albert Murray ′30
    Excellence in Art

    Richard C. Pietrafesa ′50
    Excellence in Business

    1989
    H. Peter Guber ′64
    Excellence in Motion Pictures

    Luise Meyers Kaish ′46, G′51
    Excellence in Art

    John L. Martin ′59, L′62
    Excellence in Government Service

    1988
    Candace Bahouth ′68
    Excellence in Art

    Douglas D. Danforth ′47, H′99
    Excellence in Business

    Robert S. Phillips ′60, G′63
    Excellence in Writing

    Peter W. Yenawine ′69
    Excellence in Design

    1987
    George H. Babikian ′53
    Excellence in Business

    Robin R. Burns-McNeill ′74
    Excellence in Marketing

    Anthony C. Chevins ′47
    Excellence in Communications

    William J. Smith ′50
    Excellence in Business

    1986
    Robert A. Beck ′50
    Excellence in Business

    Vincent H. Cohen ′57, L′60
    Excellence in Law

    Michael O. Sawyer ′41, G′47, G′52
    Excellence in Education

    1985
    Alfonse D'Amato ′59, L′61
    Excellence in Government Service

    Richard S. Hayden ′60
    Excellence in Architecture

    Betsey Johnson ′64
    Excellence in Fashion Design

    Richard Stockton ′64
    Excellence in Broadcast Journalism

    1984
    H. Douglas Barclay L′61, H′98
    Excellence in Law and Public Service

    Mel Elfin ′51
    Excellence in Journalism

    Robert Pietrafesa ′47
    Excellence in Business

    Maxine D. Singer ′33
    Excellence in Business

    1983
    Stella Biercuk Blum ′38
    Excellence in Museology

    William J. Brodsky ′65, L′68
    Excellence in Business

    Sidney L. Krawitz ′33
    Excellence in Law

    Tarky J. Lombardi ′51, L′54, H′87
    Excellence in Government and Health

    1982
    P. Gordon Gould ′27
    Excellence in Education

    Eva Holmes Lee ′41
    Excellence in Science

    George A. Sisson ′42, G′45
    Excellence in Medicine

    Lewis Slingerland ′27
    Excellence in Architecture

    1981
    Mark A. Clements ′36
    Excellence in Business

    Carlisle S. Floyd Jr. ′46, G′49, H′97
    Excellence in Music and Drama

    Athena C. Kouray ′41
    Excellence in Community and Legal Service

    Christian X. Kouray ′41, G′43
    Excellence in Community and Legal Service

    1980
    James A. Britton ′25
    Excellence in Architecture

    Lora S. Flanagan ′50
    Excellence in Business

    Robert B. Menschel ′51, H′91
    Excellence in Business

    Chester Soling ′54
    Excellence in Business

    1979
    Louis F. Bantle ′51, H′94
    Excellence in Business

    Charles E. Boddie ′33
    Excellence in Human Relations

    Gerald Stiller ′50
    Excellence in Entertainment

    1978
    Robert W. Cornell ′28
    Excellence in Business

    Seymour M. Leslie ′45
    Excellence in Business

    L. Douglas Meredith ′26, G′27
    Excellence in Public Business

    Dorothy E. Rowe ′38
    Excellence in Business

    1977
    Susan Reid Greene ′62
    Excellence in Public Service

    Gerald J. Leider ′53
    Excellence in Communications

    Harry A. Devlin ′39
    Excellence in Art and Literature

    Dorothy Wende Devlin ′40
    Excellence in Art and Literature

    1976
    Floyd D. Little ′67
    Excellence in Athletics

    Nancy Harvey Steorts ′59
    Excellence in Government

    Lee J. Topp ′51
    Excellence in Business

    1975
    Horace J. Landry ′34, G′36
    Excellence in Business

    Rosemary S. Nesbitt ′47
    Excellence in Education

    Lawrence R. White ′48
    Excellence in Communications

    1974
    Phyllis Hickman Demong ′40
    Excellence in Art

    Robert T. Schuler ′52
    Excellence in Public Service

    Demetria Taylor ′24
    Excellence in Food Science

    1973
    Arthur J. Barry ′32, G′36
    Excellence in Science

    Marjorie Reeve Elliot '15
    Excellence in Music

    Howard F. Miller ′42
    Excellence in Government

    1972
    Elizabeth Barstow Alton ′29
    Excellence in Public Service

    Albert W. Brown ′49, G′52
    Excellence in Education

    Kenneth E. Buhrmaster ′37
    Excellence in Business

    1971
    Shirley Martine Burdick Clayton ′50
    Excellence in Nursing

    John D. MacDonald ′38
    Excellence in Writing

    Bernard M. Singer ′27
    Excellence in Liability Law

    1970
    Louis R. Bruce ′30
    Excellence in Government

    Julia Chase Fuller ′43
    Excellence in Communications

    John A. Olver ′39, G′42
    Excellence in International Relations

    1969
    Franklyn S. Barry ′31, G′41, G′56
    Excellence in Education

    Donald S. MacNaughton ′39, L′48, H′78
    Excellence in Business Administration

    Cornelia T. Snell ′19
    Excellence in Chemistry

    1968
    Robert W. Cutler ′28
    Excellence in Architecture

    Delmont K. Pfeffer ′23
    Excellence in Business

    Madeline J. Thornton ′23
    Excellence in Medicine

    1967
    Jean DuBois Galkin ′48
    Excellence in Nursing

    Sheldon Leonard ′29
    Excellence in Television Production

    Joseph H. Murphy ′37, G′39, L′40
    Excellence in Law and Public Service

    1966
    James F. Bunting ′27
    Excellence in Social Service

    Helen R. Hagan ′33, G′36
    Excellence in Child Welfare

    Millard G. Roberts ′39
    Excellence in Education

    1965
    Donald J. Grout ′23
    Excellence in Music

    J.G. Fred Hiss ′15, G′17
    Excellence in Medicine

    1964
    Frances Clark Dietzold ′20
    Excellence in Metallurgy

    Samuel Rosen ′21
    Excellence in Medicine

    1963
    Lewis P. Andreas ′21
    Excellence in Athletics

    Mary C. Egan ′44
    Excellence in Food and Nutrition

    Frederick G. Vosburgh ′25
    Excellence in Journalism

    1962
    Margaret Long Arnold ′34
    Excellence in Citizenship

    Norris O. Johnson ′27
    Excellence in Economics

    Eric W. Will ′18
    Excellence in Business & Community Leadership

    1961
    William G. Atwell ′86
    Excellence in Religion

    Harvey O. Banks ′30
    Excellence in Civil Engineering

    Marion Clayton Link ′29
    Excellence in Archaeology

    1960
    Donald Q. Faragher ′30
    Excellence in Architecture

    J. Burch McMorran ′22
    Excellence in Civil Engineering

    Eloise Andrews Woolever ′09
    Excellence in Christian Service

    1959
    Vernon L. deTar ′27
    Excellence in Sacred Music

    Eric H. Faigle ′28, G′30, H′68
    Excellence in Education

    Clare Brown Williams ′31
    Excellence in Public Affairs

    1958
    Darius A. Davis ′07
    Excellence in International Service

    Elizabeth Sweeney Herbert ′42, G′45
    Excellence in Home Economics

    Lester O. Schriver ′17
    Excellence in Insurance

    1957
    Walter S. Bourlier ′05
    Excellence in Engineering

    Pyo Wook Han ′42
    Excellence in Diplomacy

    Agnes E. Law ′15
    Excellence in Radio and Television

    1956
    Florence Kerins Murray ′38
    Excellence in Law and Public Service

    D. Kenneth Sargent ′27
    Excellence in Architecture

    Clarence L. VanSchaick ′29
    Excellence in Industry (Forestry)

    1955
    Leslie A. Bryan ′24, G′24, L′39
    Excellence in Aviation Education

    June Buchanan ′13
    Excellence in Education

    Malcolm P. Ferguson ′18, H′55
    Excellence in Engineering

    1954
    Gertrude Skerritt Brooks ′13
    Excellence in Political and Social Betterment

    Edward C. Reifenstein ′04
    Excellence in Medicine

    Chancellor Emeritus William P. Tolley ′22, G′24, H′69
    Excellence in Education

    1953
    Mary Ames Becker ′28
    Excellence in Musical Theater

    Martha Keefe Phillips ′94
    Excellence in Human Relations

    Carlton F. Sharpe ′26
    Excellence in Municipal Government

    1952
    Evelyn Millis Duvall ′27
    Excellence in Family Relations

    Edgar B. Ingraham ′12
    Excellence in Business

    William D. Lewis ′92
    Excellence in Education

    1951
    T. Frank Dolan, Jr. L′16
    Excellence in Business and Community Leadership

    Helene W. Hartley ′20
    Excellence in Education

    Gordon D. Hoople ′15, G′19, H′67
    Excellence in Otology

    1950
    Harry J. Carman ′09
    Excellence in Social Services and Educational Administration

    Clara Bannister Congdon ′75
    Excellence in Humane and Cultural Pursuits

    Florence Bailey Crouse ′99
    Excellence in Service to Alma Mater

    1949
    Hilda Grossman Taylor ′12
    Excellence in Fine Arts

    Harry E. Weston ′21
    Excellence in Industrial Education

    Nelia Gardner White ′15
    Excellence in Writing

    1948
    LeGrande A. Diller ′23
    Excellence in Military Service

    Welthy Honsinger Fisher ′00, H′65
    Excellence in International Culture

    Drew Middleton ′41, H′63
    Excellence in Journalism

    1947
    T. Aaron Levy ′95
    Excellence in Public Service

    Harry L. Upperman ′22, G′28
    Excellence in Christian Science

    1946
    J. Roscoe Drummond ′24, H′55
    Excellence in Journalism

    Winifred Fisher ′15
    Excellence in Education

    1945
    Neal Brewster ′02
    Excellence in Public Service

    Ernest H. Hawkins ′07
    Excellence in Engineering

    Katharine Sibley ′36
    Excellence in Education

    1944
    J. Winifred Hughes ′14, H′58
    Excellence in Human Relationships

    Edmund H. Lewis ′09, H′37
    Excellence in Administration of Justice

    1943
    Carl L. Bausch ′09, H′56
    Excellence in Scientific Research

    DeWitt T. MacKenzie ′07
    Excellence in Journalism

    Marguerite W. Wriston ′18, G′28
    Excellence in Education

    1942
    Cora Dodson Graham ′94
    Excellence in Cultural and Human Pursuits

    William P. Graham ′93
    Excellence in Educational Administration

    1941
    Lurelle Van Arsdale Guild ′20
    Excellence in Industrial Design

    Cecilia B. Martin ′26
    Excellence in Newspaper Photography

    J. Robert Rubin ′04
    Excellence in Public Service

    1940
    Frank J. O'Neill ′04
    Excellence in Business Administration

    Anna V. Rice ′04
    Excellence in Christian Science

    Herman G. Weiskotten ′06, G′09, H′51
    Excellence in Medical Education

    1939
    William M. Smallwood ′96
    Excellence in Science (Zoology)

    Dorothy C. Thompson ′14
    Excellence in Journalism

    John Shaw Young ′24
    Excellence in Radio